Osmanlı şekerlerini yapan tek imalatçı

250 yıl önce Osmanlı şekerlemelerini imal etmekle tanınan Küçükpazar Hicipoğlu Şekercisi  Cemal Hicipoğlu ile Metin Hicipoğlu, ‘’ Saray Helvacıbaşısı ile Şekercibaşısı dedemizin bulunduğu ve hala Topkapı Sarayı’nın arşivinde yer alan şekerlemeleri aynı formülle sadece biz imal ediyoruz’’ diyor.

254 yıllık bir geçmişi olan ve bugünkü yerinde eski şekerlemelerle imal eden Cemal Hicipoğlu bu konuda şunları söylüyor:

‘’ Bizim imal ettiğimiz şekerlemelerden bazıları, Hacıbekir’de bulunur, onun dışında bu tür şekerlemeleri yapan yoktur. Bizim özel müşterilerimiz için yaptığımız bu şekerlemelerin nefaseti, bugünkü çağın şekerlemelerine hiç benzemez. Esasen modern şekercilikte hep uydurma tür şekerler ile çikolata ağırlıktadır. Biz Saray arşivindeki, dedemizin buluşu olan şekerlemeleri imal ediyor ve bunları satıyoruz. Şu gerçeği söylemekte yarar var ki, bizim imal ettiğimiz akide şekerleri hilesiz ve çeşitli meyva katkılıdır. Akide şekerlerinin hakikisi hile kabul etmez, nasıl insan vücudu yabancı organları kabul etmezse, akide şekerleri de böyledir, yabancı maddeyi, uyuşmazlığı mutlaka atar. Bizler şekerlemeler  ile beraber lokum, akide, fondan, badem ezmelerini dev bakır kazanlarda ve el ile koca kepçelerle karıştırarak imal ederiz. Keza çeşitli helvalarımızda aynı usülde hazırlanır…

Metin Hicipoğlu da Türk Cumhuriyetlerinin dışa açılmasıyla kendilerinin adreslerini bularak büyük miktarda helva, lokum, şekerleme ve bilhassa Akide şekeri aldıklarını belirtiyor. Cemal Hicipoğlu da Rusya’nın Sibirya’sına kadar bizim imalathanelerde imal edilen Osmanlı şekerleriyle lokum ve helva ihraç edildiğini ifade ediyor.